Доступність посилання

ТОП новини
Після евакуації пораненого побратима з передової біля Вовчанська на Харківщині. 12 травня 2024 року
Після евакуації пораненого побратима з передової біля Вовчанська на Харківщині. 12 травня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

«Укренерго»: російські дрони вночі атакували два енергооб’єкти

У ніч на 18 травня російські дрони атакували два об’єкти енергетичної інфраструктури у східному та центральному регіонах,без постраждалих, повідомила в телеграмі пресслужба «Укренерго».

У компанії поінформували, що споживачі не знеструмлювались, тривають аварійно-відновлювальні роботи.

За даними Повітряних сил ЗСУ, уночі 18 травня російські війська атакували 13 ударними БпЛА типу Shahed-131/136 із районів Приморсько-Ахтарськ та Курськ (РФ). Укранські військові збили усі 13 «Шахедів» у Харківській, Полтавської, Вінницькій, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

Російські війська цієї весни неодноразово атакували об’єкти енергетичної інфраструктури в Україні. Зокрема, вночі і вранці 8 травня, за даними Міненерго, сили РФ атакували об’єкти генерації й передачі електроенергії у шести областях – Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій областях. Після цього через дефіцит електроенергії компанія «Укренерго» запровадила обмеження на енергопостачання для промисловості й бізнесу, але також попередили – не виключені вимкнення побутових споживачів. Нині почалися вимкнення світла також для населення.

Після хвилі масованих російських атак на об’єкти української енергетичної інфраструктури Міністерство енергетики України оцінило збитки для енергосистеми в понад мільярд доларів, розповів профільний міністр Герман Галущенко.

За останні п’ять днів Росія втратила понад 7000 військових – Генштаб ЗСУ

За останні п’ять днів у війні проти України Росія втратила 7050 військових – про це свідчать дані Генерального штабу ЗСУ.

За даними штабу, втрати РФ станом на 18 травня становлять 491080, тоді як на 13 травня – 484030.

Генштаб ЗСУ також повідомив свої дані про втрати РФ військової техніки:

  • танків – 7560 (+13 за минулу добу)
  • бойових броньованих машин – 14595(+43)
  • артилерійських систем – 12639 (+36)
  • РСЗВ - 1071
  • засобів ППО – 801(+1)
  • літаків – 354 (+1)
  • вертольотів – 325
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня - 10108 (+35)
  • крилатих ракет – 2202(+3)
  • кораблів/катерів – 26
  • підводних човнів – 1
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 17169(+65)
  • спеціальної техніки – 2075 (+6)

Росія і Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.

25 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення озвучив число загиблих українських військових: 31 тисяча. Водночас Зеленський сказав, що не може розголошувати, скільки серед українських військових є поранених і зниклих безвісти. Також, за його даними, втрати Росії склали 180 тисяч військовослужбовців загиблими, і до 500 тисяч разом поранених і загиблих.

За даними розвідки Британії, станом на початок травня загальна кількість втрат Росії від лютого 2022 року становить понад 465 000 осіб. Середньодобові втрати РФ (вбитими і пораненими) у квітні залишилася загалом на рівні 2024 року – 899 військових на день, але їх збільшення протягом наступних двох місяців є цілком імовірним.

Американський Інститут вивчення війни у квітні в одному зі своїх звітів зауважив, що армія Росії нарощує війська в обсягах, співмірних із її втратами в Україні останніми місяцями.

У НАТО кажуть, що Росія залишиться «головною загрозою» навіть після завершення війни в Україні

Північноатлантичний союз вважатиме Росію «загрозою» навіть після завершення війни в Україні, повідомив Верховний головнокомандувач об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Крістофер Каволі.

Генерал зазначив, що після «холодної війни» НАТО переорієнтувався на проведення місій із врегулювання криз «далеко за межами своїх кордонів». Каволі каже, що це дозволило Альянсу брати участь у місіях на «власних умовах і за передбачуваним графіком».

Однак, за його словами, «все змінилося» після початку масштабної війни Росії проти України.

«Війна показала, що сьогодні ви або перемагаєте на фронті, швидко і великими силами, або ви вступаєте у довгу боротьбу. Тож... перемагайте на фронті, але будьте готові до тривалої перемоги», – сказав Каволі.

Він також зазначив, що «Росія становитиме довгострокову загрозу для Альянсу», додавши, що Захід матиме «велику російську проблему на довгі роки», адже Москва працює над збільшенням чисельності своєї армії та відновленням втрат.

«Російська армія в Україні зараз більша, ніж була на початку бойових дій. Багато військ не настільки якісні... багато техніки, що використовується, застаріла: вона відремонтована, але базується на старій моделі», – зазначив він.

На думку Каволі, «західних лідерів має хвилювати не те, як швидко Росія може відновитися, а як швидко агресор може відновити свої сили порівняно із Заходом». Він пояснив, що збереження переваги у швидкості – це питання підтримки «політичної волі» та розвитку «еластичності» оборонно-промислової бази.

«Багато країн, які стикаються з російським впливом, зараз дивляться на Захід у пошуках нових партнерів у сфері безпеки. Хоча Альянс був створений для захисту своїх членів, ми не існуємо у вакуумі. Нам потрібні друзі й партнери», – сказав головнокомандувач Збройних сил НАТО в Європі.

У квітні Каволі під час виступу в американському Конгресі заявляв, що Росія компенсувала свої важкі втрати у війні проти України, і зробила це швидше, ніж очікувалося.

«Армія зараз фактично більша – на 15 відсотків – ніж була, коли вона вторглася в Україну. За минулий рік Росія збільшила чисельність своїх військ на передовій з 360 тисяч до 470 000», – сказав тоді генерал.

Російські сили зранку 10 травня розпочали наступальні дії в Харківській області уздовж українсько-російського кордону. Їм вдалося захопити кілька сіл, нині тривають бої за Вовчанськ, місто з довоєнним населенням майже 17 тисяч людей.

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Литвиненко заявив, що на кордоні з Харківською областю Росія зосередила близько 50 тисяч солдатів, у наступі наразі беруть участь понад 30 тисяч російських солдатів. Але, за його словами, загрози штурму міста Харкова поки немає.

Ввечері 15 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що українські війська частково стабілізували ситуацію на півночі Харківської області.

За оцінкою американського Інституту вивчення війни (ISW), станом на 15 травня сили РФ від початку наступу просунулися не більше ніж на вісім кілометрів від міжнародного кордону на півночі Харківської області.

Атака по Харкову: кількість поранених зросла, ДСНС показала фото ліквідації наслідків удару

Внаслідок російського авіаційного удару по Харкову 17 травня постраждало 29 людей, йдеться у повідомленні Державної служби з надзвичайних ситуацій в Україні (ДСНС).

Рятувальники показали світлини ліквідації наслідків атаки сил РФ по місту.

У Службі зазначили, що за оновленими даними вже відомо про 29 постраждалих у Харкові через обстріл.

«Ще двох чоловіків вдалось врятувати», – кажуть у ДСНС.

Кількість загиблих, за даними рятувальників, залишилася тією самою – троє людей.

«Удень 17 травня ворожа авіація знову завдала удару по місту Харкову, у результаті чого сталася масштабна пожежа... Роботи з ліквідації наслідків ворожої атаки тривають», – йдеться в повідомленні.

Російська армія вдарила по Харкову, двома керованими авіабомбами 17 травня. Раніше було відомо про 3 загиблих та 28 поранених.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

Українські військові ведуть штурми і «прочісують місцевість» на Харківщині – Генштаб

Російські військові на Харківському напрямку «двічі за добу здійснили спроби прорвати оборони українських захисників», йдеться у нічному зведенні Генерального штабу ЗСУ станом на 00:24 суботи, 18 травня.

Крім того, за даними відомства, українські військові «в окремих районах області ведуть штурмові дії, щоб покращити тактичне положення».

У нічному звіті від військового командування вказується, що протягом доби на фронті відбулося 101 бойове зіткнення.

Зазначається, що на Харківському напрямку відбулося дві спроби сил РФ прорвати оборону ЗСУ на напрямках Глибоке-Липці, Бугруватка-Стариця.

«Ситуація контролюється Силами оборони. Наші захисники в окремих районах ведуть штурмові дії з метою покращення тактичного положення, а також проводять заходи з прочісування місцевості», – йдеться у звіті.

Також в Генштабі додали, що «в районі міста Вовчанськ українські підрозділи посилюють оборону з метою покращення тактичного положення».

«На Куп’янському напрямку відбулося 6 бойових зіткнень. Підрозділи ЗСУ успішно відбили 3 ворожі атаки. Тривають три бойові зіткнення на напрямках Кислівка – Іванівка і Крохмальне – Берестове. Ситуація контролюється українськими захисниками», – кажуть у Генштабі.

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Литвиненко заявив, що на кордоні з Харківською областю Росія зосередила близько 50 тисяч солдатів, у наступі наразі беруть участь понад 30 тисяч російських солдатів. Але, за його словами, загрози штурму міста Харкова поки немає.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що війська РФ розширили зону активних бойових дій майже на 70 кілометрів, намагаючись примусити Україну задіяти додаткову кількість бригад зі складу резерву.

Президент України Володимир Зеленський ввечері 16 травня заявив, що Силам оборони «вдалося додати впевненості напрямку Вовчанська», але російські обстріли не припиняються.

«Переможний результат для України»: Єрмак щодо Саміту миру у Швейцарії

В Офісі президента України очікують, що Саміт миру, який планують провести в середині червня у Швейцарії, буде «потужним сигналом» підтримки української незалежності, повідомив керівник відомства Андрій Єрмак в ефірі телемарафону.

«Що ми будемо вважати за переможний результат цього саміту? По-перше, кількість країн, яка буде присутньою. Безумовно, ми очікуємо, виходячи з того, що запрошено понад 160 (держав – ред.), на велику кількість цих країн. І це буде потужним сигналом підтримки української незалежності, територіальної цілісності, суверенітету», – заявив він.

За його словами, «дуже важливим є сигнал того, що світові лідери дійсно можуть вирішувати такі важкі і важливі питання, як припинення війни, як пошук справедливого миру, без участі РФ».

«Серед іншого – дуже важливо, що ті рішення, які можуть бути узгоджені, вони є також дуже важливими. Це, у тому числі, і про подолання деяких криз, які створила ця війна, у першу чергу це – продовольча криза, це – питання вільного судноплавства у Чорному морі, це – гуманітарне питання, бо ви знаєте, що досі для нас це є одним із пріоритетних питань щодо повернення наших військовополонених, цивільних, незаконно депортованих дітей», – зазначив Єрмак.

Керівник ОП поінформував, що «для них є дуже важливим і питання ядерної безпеки і взагалі питання безпеки взагалі енергетичних об’єктів, які є необхідними для життя людей».

«І безумовно це (Саміт миру – ред.) – перший крок, який дійсно, як ми вважаємо, буде потужним кроком для того, щоб досягти найголовнішого – припинити війну, повернути справедливий – дуже важливо – справедливий мир на українську землю», – вважає він.

Конференція, яку українська влада називає Глобальним самітом миру, відбудеться 15–16 червня. Очікується, що від 80 до 100 країн візьмуть участь у зустрічі на розкішному курорті Бурґеншток поблизу міста Люцерн у Швейцарії. Понад 50 країн вже підтвердили свою участь.

У Росії, яку не запросили на саміт, заявляли, що переговори про мир в Україні, заплановані в червні у Швейцарії, не матимуть сенсу без участі Росії. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що будь-які дії щодо України, які «ігнорують позицію Росії», «відірвані від реальності».

У Кремлі 16 травня заявили, що без Росії обговорювати «питання безпеки, які її хвилюють, абсолютно марно», а саміт буде «пустою схоластикою без перспективи отримати хоч якийсь вагомий результат».

У Білому домі кажуть, що «працюють цілодобово», щоб доставити озброєння в Україну

Сполучені Штати «докладають безперервних зусиль», щоб забезпечити доставку військової допомоги «безпосередньо на бойові позиції ЗСУ», зазначив 17 травня у Вашингтоні радник Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу.

«Ми уважно стежимо за наступом Росії на північному сході України та цілодобово працюємо над тим, щоб озброєння й техніка потрапили в руки українських військових, аби допомогти їм відбити ці атаки», – підкреслив представник Білого дому.

Він нагадав, що після того, як президент США Джо Байден у квітні підписав закон про додаткове фінансування потреб національної безпеки, «він одразу розпорядився про виділення конкретних пакетів з допомогою».

Кірбі каже, що з квітня 2024 року США виділили два пакети за президентськими повноваженнями та ще $6 млрд через Ініціативу сприяння безпеці України (USAI), які будуть використані для закупівлі нових озброєнь у виробників для України. Крім того, держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Києва цього тижня оголосив ще один пакет допомоги на 2 млрд доларів у межах Програми зовнішнього військового фінансування (FMF).

10 травня США виділили Україні новий пакет допомоги на загальну суму близько 400 мільйонів доларів. У Пентагоні уточнили, що цей пакет військової допомоги включатиме розширений перелік систем протиповітряної оборони, додаткові системи HIMARS, бронетехніку, протитанкові засоби, патрульні катери, а також інші озброєння.

Це відбувається на тлі наступу військ РФ на Харківщині, який розпочався вранці 10 травня уздовж українсько-російського кордону. Силам РФ вдалося захопити кілька сіл, нині тривають бої за Вовчанськ, місто з довоєнним населенням майже 17 тисяч людей. Проводиться евакуація місцевого населення.

Розстріл військовими РФ чоловіка з інвалідністю у Вовчанську – прокуратура відкрила справу

Харківська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо розстрілу російськими військовими людини з інвалідністю у Вовчанську.

Так правоохоронці відреагували на відео, яке опублікував у своєму телеграм-каналі журналіст Андрій Цаплієнко.

За даними Цаплієнка, аеророзвідники під час моніторингу повітряного простору над Вовчанськом виявили тіло загиблої людини в колісному кріслі поблизу місцевої лікарні, яку захопили російські військові.

«Правоохоронці розглядають версію, що потерпілий намагався відʼїхати подалі від медичного закладу, але військові ЗС РФ розстріляли його та кинули у кріслі колісному стояти посеред розбитої вулиці», – повідомляє прокуратура.

У відомстві додають, що досудове розслідування веде Управління Служби безпеки в Харківській області.

Андрій Цаплієнко опублікував відео із кадром людини в інвалідному кріслі вдень 17 травня. За його даними, це чоловік, якого застрелили російські військові в окупованій частині Вовчанська. Як пише Цапілєнко, українські військові вважають, що він намагався втекти від лікарні, коли російські загарбники розстріляли його та залишили тіло у візку посеред вулиці.

Напередодні начальник слідчого управління Головного управління Національної поліції у Харківській області Сергій Болвінов повідомив, що правоохоронцям відомо про факт вбивства російськими військовими одного цивільного у селі Стариця поблизу Вовчанська.

Болвінов нагадав і про випадки розстрілу або поранення цивільних, які сталися у перші дні наступу російських сил на Вовчанськ. Йдеться, зокрема, про розстріл автівки двох волонтерів, які евакуйовували людей. Один із волонтерів, ймовірно, загинув, інший був поранений, вони вважаються зниклими безвісти.

Російські сили зранку 10 травня розпочали наступальні дії в Харківській області уздовж українсько-російського кордону. Їм вдалося захопити кілька сіл, нині тривають бої за Вовчанськ, місто з довоєнним населенням майже 17 тисяч людей.

Генштаб: Збройні сили посилюють оборону у прикордонні Харківщини

Від початку доби російські війська ведуть «активні наступальні та штурмові дії» на Покровському та Придніпровському напрямках, повідомив Генеральний штаб Збройних сил у зведенні на 20:30 17 травня.

«На Харківському напрямку наші підрозділи посилюють оборону у прикордонних районах Харківщини та ведуть розвідку. Ворог на цьому напрямку завдав 15 авіаційних ударів із застосуванням 18 КАБів. З початку доби втрати противника на цьому напрямку становлять – 133 ворожих військовослужбовці вбитими і пораненими, 36 одиниць озброєння і військової техніки. Знищено 8 бліндажів противника. Ситуація контролюється силами оборони», – йдеться в зведенні.

Штаб повідомляє про шість бойових зіткнень на Куп’янському напрямку і 14 – на Краматорському напрямку.

«На Покровському напрямку ворог продовжує спроби покращити тактичне положення – на цей час вже відбулося 25 бойових зіткнень. Найгарячіше – біля Новоолександрівки. До раніше згаданих населених пунктів додалися Сокіл та Невельське. Ситуація контрольована», – додає командування.

Крім того, за зведенням, російські війська продовжують спроби витіснити українські війська з плацдармів на лівобережжі річки Дніпро. Там зафіксували 12 боєзіткнень.

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Литвиненко заявив, що на кордоні з Харківською областю Росія зосередила близько 50 тисяч солдатів, у наступі наразі беруть участь понад 30 тисяч російських солдатів. Але, за його словами, загрози штурму міста Харкова поки немає.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що війська РФ розширили зону активних бойових дій майже на 70 кілометрів, намагаючись примусити Україну задіяти додаткову кількість бригад зі складу резерву.

Президент України Володимир Зеленський ввечері 16 травня заявив, що Силам оборони «вдалося додати впевненості напрямку Вовчанська», але російські обстріли не припиняються.

ОГП: в Україні цьогоріч заблокували 600 сайтів із нелегальними онлайн-казино

Від початку 2024 року в Україні заблоковано 600 сайтів, на яких розміщувались ресурси нелегальних онлайн-казино, йдеться у повідомленні пресслужби Офісу генерального прокурора.

Відзначається, що «правоохоронці майже щодня здійснюють блокування сайтів, на яких розміщуються ресурси з нелегальними онлайн-казино».

Крім того, правоохоронні органи розслідують 450 кримінальних проваджень за фактами незаконної діяльності з організації або проведення азартних ігор, лотерей.

За даними Офісу Генпрокурора, з початку року вже заблоковано 600 сайтів, на яких розміщуються ресурси з нелегальними онлайн-казино. Максимальна міра покарання передбачає штраф у розмірі 850 тис. гривень з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

«Серед нещодавно викритих правоохоронцями – підпільна зала в елітному житловому комплексі Києва, де вилучено понад 50 гральних автоматів; мережа підпільних покер-клубів у Києві, Одесі та Харкові», – йдеться в повідомленні.

Також засновники та службові особи одного з банків були викриті правоохоронцями в організації нелегального грального бізнесу. За версією слідства, «зловмисники використовували логотипи відомих брендів та дзеркальні сайти». Банк залучив кошти гравців в сумі близько 5 млрд грн, які надалі легалізували.

Раніше комітет Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти за основу доопрацьований законопроєкт №9256-д, який «має сприяти рішенню проблеми загострення поширення ігрової залежності під час воєнного стану».

20 квітня президент України Володимир Зеленський своїм указом увів в дію рішення Ради національної безпеки й оборони «Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет».

29 березня цього року на сайті офіційного інтернет-представництва президента України активіст, військовий 59-ї бригади Павло Петриченко зареєстрував петицію, в якій закликав на час воєнного стану заборонити азартні ігри й доступ до онлайн-казино для військовослужбовців, заборонити рекламу азартних ігор із використанням символіки ЗСУ, а також заборонити благодійним фондам співпрацювати із учасниками грального ринку.

Петриченко мотивував це тим, що онлайн-казино набуло широкої популярності серед військових, і є випадки, коли військові витрачають на ігри все своє грошове забезпечення і навіть беруть кредити.

15 квітня стало відомо, що Петриченко загинув на Донеччині під час виконання бойового завдання.

16 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що питання про онлайн-казино буде розглянуте на засіданні Ради нацбезпеки й оборони.

Бої на Харківщині. Експерти оцінили, куди може дійти армія РФ

Російські війська на Харківщині розширили зону бойових дій на 70 кілометрів. Таким чином вони намагаються примусити ЗСУ залучити додаткову кількість бригад з резерву, написав на своїй сторінці у фейсбуці головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.

Вже тиждень тривають сухопутні штурми російських військ на новому напрямку – на півночі Харківщини. Під постійними авіаударами перебуває і місто Харків. Експерти кажуть: сил у російської армії навряд вистачить, аби взяти найбільше місто сходу України. Та справжня мета цієї операції зовсім інша, кажуть оглядачі. На прохання Голосу Америки військові експерти проаналізували ситуацію на фронті.

У Празі відбувся показ фільму Крим.Реалії «Тиха депортація» про тиск Росії на кримських татар

В столиці Чехії відбувся офіційний показ документального фільму проєкту Крим.Реалії (Українська служба Радіо Свобода) «Тиха депортація». До кінотеатру «EVALD» прийшли українці, чехи та кримські татари, які нині проживають в Чехії.

Стрічка вперше була продемонстрована чеській публіці із чеськими субтитрами.

Організаторами показу виступили Радіо Свобода та організація «Щедрик», громади українців Оломоуцького краю. Зі слів її керівниці Юлії Красиленко, «фільм проводить тонкі паралелі із депортацією кримських татар у 1944 році».

«Це вражаючий документальний фільм розповідає про долю шести кримських татар, розкиданих по різних куточках Європи та окупованому Криму. Нова хвиля репресій, яку вони називають «гібридною депортацією», несе в собі відлуння глибокої історичної травми масової депортації кримських татар у 1944 році за радянської влади диктатора Йосипа Сталіна, і весь документальний фільм проводить тонкі паралелі з цією подією напередодні 80-тих роковин депортації кримських татар», - розповіла Юлія Красиленко під час пока фільму в Празі.

На показі також був присутній кримський татарин Ельдар Емірусеїнов, який нині проживає в Чехії. З його слів, кожен в світі має знати, як «Росія переслідує його народ».

«Я дуже вдячний усім, хто сьогодні прийшов дізнатися правду про те, як кримські татари – корінне населення Криму - живуть в окупації. Я також безмежно вдячний журналістам Радіо Свобода, яка знімала цей фільм. Кожен повинен знати, як Росія продовжує переслідувати мій народ», – розповів Емірусеїнов.

Документальний фільм Крим.Реалії «Тиха депортація» про те, як кримських татар витісняють із Криму, як Росія знову залишає кримських татар без дому. Про те, чому кримські татари змушені масово залишати свою батьківщину. 1944 року радянська влада насильно вивозила кримських татар у товарних вагонах, а зараз Росія змушує представників корінного народу Криму залишити рідний дім.

У серпні 2023 року команда проєкту Крим.Реалії – авторка Анжеліка Руденко, режисер-сценарист Дмитро Джулай, оператор Микита Ісайко та продюсерка Ельвіна Сеїтбуллаєва – розпочала виробництво. Почали з пошуку героїв – людей, які були змушені залишити анексований Крим.

Зйомки відбувались у Польщі, Бельгії, Німеччині, Туреччині та в анексованому Криму. У фільмі використано унікальні кадри з приватних архівів героїв фільму, деякі з них публікуються вперше.

У квітні 2024 року документальний фільм «Тиха депортація» отримав здобув золоту нагороду телекінопремії New York Festivals.

«Не бачу проблеми оновити дані» – Подоляк про чоловіків за кордоном і бронювання держслужбовців

Чоловіки, що знаходяться за кордоном на законних підставах, можуть продовжити своє перебування після оновлення даних у ТЦК та СП. Про це в ефірі проекту Радіо Свобода «Свобода Live» сказав радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

«Про тих людей, які перебувають за кордоном на законних підставах – я не бачу проблеми оновити свої дані і отримати можливість далі перебувати на законних підставах за кордоном» – сказав Подоляк.

Він наголосив, що зовсім інші юридичні процедури будуть застосовані стосовно громадян, що перебувають за кордоном на незаконних підставах:

«Ті люди, які втекли, тобто вони не перебувають на законних підставах – це вже зовсім інша категорія. Міністр закордонних справ України пан Кулеба чітко пояснив, що, якщо ви хочете отримувати певні сервісні послуги від держави, ви маєте йти по процедурі. Якщо ви порушили цю процедуру, безумовно, тоді будуть відповідні дії з боку держави».

Подоляк також зазначив, що процес відмови від українського громадянства передбачає взаємодію з державою, тому буде неможливий без дотримання громадянами чинних норм закону.

Проте на питання ведучої, чи буде держава подавати у розшук громадян, що незаконно перебувають за кордоном та не оновлюють свої дані, радник відповів:

«Я не можу підтвердити, що є такі плани, але, безумовно, держава має розробити алгоритм повернення громадян, які незаконно перетнули кордони України».

На питання про те, коли він востаннє відвідував територіальний центр комплектування, Подоляк сказав, що планує це зробити, адже закон про мобілізацію передбачає на це 60 днів. Після цього «буде зрозуміло», чи він має бронювання від мобілізації.

«Певна категорія держслужбовців має бронювання. В будь-якому випадку треба буде прийти і оновити свої дані в ТЦК. Це ж процедура 100%. Тобто всі мають оновити свої дані. А в кого є бронювання в рамках того, що прописано в законі, вони будуть знімати цю броню, а інші будуть, відповідно, проходити ВЛК», – сказав радник голови ОП.

18 травня 2024 набувають чинності зміни в законодавстві про мобілізацію.

Також 18 травня має запрацювати електронний кабінет, в якому чоловіки призовного віку можуть оновити дані 18 травня.

Внаслідок обстрілу села під Херсоном поранено начальника адміністрації – влада

Російська армія ввечері, 17 травня, вдарила по Станіславу в Херсонській області, повідомив голова Херсонської обласної адміністрації Олександр Прокудін.

За його словами, під російський удар у Станіславі потрапила машина, в якій їхав начальник Новотроїцької військової адміністрації Сергій Перетятько.

«Він отримав поранення грудної клітини, руки та ноги. «Швидка» доставляє травмованого до лікарні», – написав Прокудін.

Очільник області пояснив, що «оскільки громада, яку очолює Сергій Григорович, перебуває в тимчасовій російській окупації, він допомагав своїм колегам зі Станіслава». Чиновник зазначив, що» це один із вкрай небезпечних населених пунктів Херсонської області, який російська армія атакує постійно».

Раніше обласна влада повідомила, що російські війська вдень у середу завдали авіаційного удару по центральному району Херсона. Спершу було відомо про 11 постраждалих.

Російські війська щодня обстрілюють деокуповану частину Херсонщини, зокрема обласний центр. Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

Терехов: через обстріл Харкова 28 людей постраждали, троє загинули

Кількість постраждалих внаслідок російського удару по Харкову зросла, повідомив мер міста Ігор Терехов.

«І загиблих, і поранених внаслідок сьогоднішнього удару по Харкову, на жаль, вже більше. Вбитих росіянами троє, поранених 28», – написав міський голова у своєму телеграм-каналі.

Перед тим він повідомив, що двох людей вдалося врятувати.

Раніше було відомо про двох загиблих внаслідок російського удару по обласному центру – очільник Харківщини Олег Синєгубов уточнював, що це чоловіки близько 45 років.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

Представник уряду у Раді заявив про звільнення трьох заступників Кубракова

Кабінет міністрів на засіданні 17 травня звільнив трьох заступників міністра розвитку громад, територій та інфраструктури – Олександру Азархіну, Юрія Васькова та Анну Юрченко.

Про це написав у своєму телеграмі представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

13 травня заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна повідомила, що написала заяву про звільнення з посади у звʼязку зі звільненням віцепрем’єра Олександра Кубракова.

Раніше Верховна Рада звільнила Олександра Кубракова з посади міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.

Кубраков повідомив, що не обговорював з керівництвом фракції «Слуга народу» і очільником уряду Денисом Шмигалем ймовірність свого звільнення.

Олександр Кубраков очолив об’єднане Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури у грудні 2022 року. Однак у президентській фракції «Слуга народу» вирішили знову розділити це відомство.

Сирський попереджає про наступ армії РФ. Харківщина, фронт, бої. ТЦК і мобілізація

  • Російські війська розширили зону активних боїв на Харківщині майже на 70 кілометрів, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Також він попередив про тяжкі бої, до яких варто готуватися через наступ армії РФ. Президент України Володимир Зеленський каже, що російські війська дійшли на Харківщині до першої із трьох ліній фортифікацій. Тим часом російський лідер Володимир Путін у Китаї заявив, що у Росії немає «на сьогодні» планів захопити Харків.
  • За день розпочинає діяти новий закон про мобілізацію. Що відбувається у київських ТЦК? Що кажуть чоловіки у чергах? Кореспондентка Радіо Свобода знову побувала у центрах комплектування. Особливості бронювання. Як спрацює нова мобілізація?

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

Зеленський закликав до раціонального енергоспоживання на тлі підготовки до опалювального сезону

На відновлення української енергетики знадобиться час, заявив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 17 травня.

Він розповів про нараду щодо стану в енергетиці за участі прем’єр-міністра Шмигаля, міністра енергетики, військових і представників енергокомпаній.

«Зараз після російських ударів наша енергетика втратила суттєву частину генерації. Потрібен час на відновлення. Потрібно багато зусиль для подальшої розбудови енергетики – нової енергетики, яка буде здатна працювати попри загрози російського терору», – сказав він.

Також, за словами Зеленського, вже почалася підготовка до наступного опалювального сезону, яка передбачає, зокрема, планові ремонти та підготовку атомної генерації.

«Тому зараз знову є потреба у дуже раціональному, продуманому споживанні електрики. І на рівні уряду, і на рівні обласної та місцевої влади, від енергетичних компаній має бути забезпечено повне інформування суспільства про те, як відбуваються зараз відключення електрики, коли є пікове навантаження та чому потрібне свідоме ставлення кожного й кожної до споживання», – додав президент.

Зеленський додав, що триває робота над наданням Україні додаткових засобів протиповітряної оборони: «працюємо з усіма партнерами і справді в постійному режимі, переконуємо їх».

У низці областей України запроваджують обмеження споживання та графіки відключень електроенергії для споживачів та промисловості на тлі ушкоджень енергосистеми внаслідок російських атак.

Російські війська цієї весни неодноразово атакували об’єкти енергетичної інфраструктури в Україні. Зокрема, вночі і вранці 8 травня, за даними Міненерго, сили РФ атакували об’єкти генерації й передачі електроенергії у шести областях – Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій областях. Після цього через дефіцит електроенергії компанія «Укренерго» запровадила обмеження на енергопостачання для промисловості й бізнесу, але також попередили – не виключені вимкнення побутових споживачів. Нині почалися вимкнення світла також для населення.

Після хвилі масованих російських атак на об’єкти української енергетичної інфраструктури Міністерство енергетики України оцінило збитки для енергосистеми в понад мільярд доларів, розповів профільний міністр Герман Галущенко.

«Укренерго»: завтра графіки відключень діятимуть лише для промисловості

У суботу 18 травня графіки обмеження енергопостачання застосують лише для промислових споживачів, повідомляє пресслужба компанії «Укренерго».

«По всій території України з 19:00 до 24:00 будуть діяти графіки обмеження потужності для промислових споживачів. Обмеження для побутових споживачів не прогнозуються», – йдеться у дописі.

В «Укренерго» зазначили, що повідомляють лише часові межі, в які можуть діяти графіки погодинних відключень за умови перевищення регіоном визначених лімітів.

Російські війська цієї весни неодноразово атакували об’єкти енергетичної інфраструктури в Україні. Зокрема, вночі і вранці 8 травня, за даними Міненерго, сили РФ атакували об’єкти генерації й передачі електроенергії у шести областях – Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій областях. Після цього через дефіцит електроенергії компанія «Укренерго» запровадила обмеження на енергопостачання для промисловості й бізнесу, але також попередили – не виключені вимкнення побутових споживачів. Нині почалися вимкнення світла також для населення.

Після хвилі масованих російських атак на об’єкти української енергетичної інфраструктури Міністерство енергетики України оцінило збитки для енергосистеми в понад мільярд доларів, розповів профільний міністр Герман Галущенко.

Подоляк: Україна «має цифри» щодо чоловіків, які виїхали за кордон та не повернулися

Україна має дані щодо того, скільки всього чоловіків виїхало за кордон і не повернулось, але ця інформація закрита. Про це в ефірі Радіо Свобода (Свобода.Live) розповів радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.

Представник ОП уточнив, що Державна прикордонна служба має «певний аналіз» щодо кількості тих, хто виїхав із країни, але «називати конкретні цифри точно не будемо»:

«Всі ці питання, які ви задаєте, вони мають кількісні параметри і юридичні параметри. Їх треба обговорювати», – додав він, відповідаючи на питання щодо чоловіків, які виїхали за кордон.

За його словами, дані української влади включають як легальні випадки перетину кордону, так і нелегальні.

«Маємо цифри. Всі цифри маємо, але вони постійно уточнюються з урахуванням того, що треба постійно проводити аналіз, як це відбувалось на початку», – каже Подоляк.

Нагадаємо, від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну близько 11 тисяч українських чоловіків нелегально перетнули кордон із Румунією. Про це раніше повідомили в румунській службі «Радіо Свобода», посилаючись на дані румунської прикордонної поліції.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG